"Her Fabrika Bir Kaledir"

Haberler

DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

  • 01.06.2024
  • ctso
Odamız ev sahipliğinde, Avrupa İşletmeler Ağı - Karadeniz proje faaliyetleri arasında yer alan KOBİ'lerin dış ticaret alanında kapasitelerini geliştirilmesi hedefi doğrultusunda proje ortaklarından Çorum Ticaret ve Sanayi Odası, proje koordinatörü Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Bafra Organize Sanayi Bölgesi ve Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle "Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri" düzenlenmiştir.

Açılış konuşmasını yapan Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Hayrettin Çelikten “Son 15 yılda ilimizde dış ticarette iyi bir yol alındı. Şöyle ki; oda başkanı olduğumda 5 adet ihracatçı vardı ilimizde. Şuan bu rakam 65’e çıktı. 18 milyon dolar olan ihracat rakamımız ise 15 yılda 700 milyon dolara çıkmış durumda” dedi.

“Bizim için ihracat çok önemli” diyen Başkanımız Hayrettin Çelikten, “ İlimizde ihracat potansiyeli olan ciddi firmalar var. Bunlara farkındalık olur yapacağınız haberler. Şehrimizde ihracatın büyümesi ile istihdam da büyüdü. İlimize şuanda 4 bin 500’e yakın kişi çalışmak için çevre illerden geliyor. Her zaman ve her platformda bunu dile getiriyoruz. Yerel yöneticiler sanayicilerimizin arkasından yetişemediler. İlimizin genelinde konut problemi var. Buradan sürekli dile getiriyoruz ucuz konut üretilmesi gerektiğini. Kentleşme ile sanayileşmenin at başı gitmesi gerektiğini defalarda belirttik. Şuanda geldiğimiz nokta; kırsalda olmamıza rağmen arsa üretilip ucuz konut yapılamadı.” şeklinde konuştu.

Sanayileşme konusunda Çankırı’ya her geçen gün taleplerin de artığını aktaran Başkanımız Hayrettin Çelikten, “Talepleri durdurma noktasına geldik. Çünkü çalışacak insan bulamıyoruz. Çok acıdır ki, çoğu işsizlikten dert yanıyor ama firmalarımız ise çalışan bulamıyor. Yaşamı ucuzlatmak gerekiyor. Bunun içinde ucuz konut üretmek gerekiyor. Sosyal donatılarımızı tamamlayamadık. Bu nedenle beyaz yakalıları tutmakta zorlanıyoruz. Buna rağmen gelişmelerden memnunuz. 700 milyon dolarlık ihracatımız var. Cari fazlamız da var. İlimizi bu yönde takdir ediyorum ama yapılacak çok şey var” ifadelerine yer verdi.

Gerçekleştirilen seminerlere katılımın her zaman düşük olduğunu da dile getiren Başkanımız Hayrettin Çelikten, “Bunla ilgili şöyle bir düşüncem oluştu. İhracatçı firmalarımızın departmanları var. Bu nedenle herhalde çok zaman kaybı olmasın diye gelmediler. Potansiyel olan arkadaşlarımızın katılmasını beklerdim. Her zamanki gibi katılım çok düşük. Ülkemizin içinden geçtiği ekonomik sıkıntılar nedeniyle herkes işiyle uğraşıyor”dedi.

Gerçekleştirilen açılış konuşmasının ardından Çorum Ticaret ve Sanayi Odası'ndan Avrupa İşletmeler Ağı Proje Müdürü Filiz Sezin YILMAZ, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Dış İlişkiler Uzmanı Çağrı IŞITAN ve Bafra OSB Dış Ticaret Rekabet ve İstihbarat Uzmanı Kortan ERSOY katılımcılara Avrupa İşletmeler Ağı Projesi ve faaliyetleri ile Dış Ticaret İstihbaratı ve kullanılan veri tabanları hakkında bilgi verildi.

  • DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
  • DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
  • DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
  • DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
  • DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
  • DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi