"Her Fabrika Bir Kaledir"

Zoom Programı Kullanma Programı

Çankırı TSO Çevrimiçi Toplantıları İçin Zoom Yazılımı Kullanımı

Odamızın koordine ettiği çevrimiçi toplantılarında ve eğitimlerinde Zoom yazılımı kullanılmaktadır. Zoom yazılımı akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarda çalışabilmektedir. Mikrofonu ve kamerası olan Zoom uygulamasının desteklediği herhangi bir cihaz ile toplantılara katılım sağlanabilir.

 

Oluşturulan her toplantının bir toplantı kimlik numarası (meeting id ve passcode) vardır. Toplantıya katılım için Zoom uygulamasının katılım sağlanacak cihazda yüklü olması ve toplantı kimlik numarasının ve passcode’un bilinmesi gerekmektedir. Link tarafınıza verilmişse tıklamanız, toplantıya katılmanız için yeterlidir.

 

Zoom Uygulamasının Kurulumu

Zoom programı Windows pc – notebook indirme linki https://zoom.us/client/latest/ZoomInstaller.exe Zoom programı Apple IOS indirme linki https://itunes.apple.com/us/app/id546505307

Zoom programı Android indirme linki https://play.google.com/store/apps/details?id=us.zoom.videomeetings

Diğer işletim sistemleri yapılacak yüklemeler için bu

adım https://zoom.us/download#client_4meeting adresinden indirilen uygun kurulum dosyasının yüklenmesi ile gerçekleştirilir.

Not: Programı kullanmak için üyelik açmanıza gerek yoktur.

Aşağıdaki adımlar Android işletim sistemine sahip akıllı telefon için anlatılmıştır. IOS işletim sistemine sahip (iPhone, iPad vb.) akıllı cihazlar ve Windows/Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlar için adımlar neredeyse aynıdır.

 

 1. Yukarıda yer alan linkten veya, Play Store’a (IOS işletim sistemli cihazlarda App Store) Arama alanına zoom yazılır, mavi logolu ZOOM Cloud Meetings uygulamasıbulunur ve Yükle tuşu ile yüklenir.


 2. Uygulama yüklendikten sonra açılır. Gelen ekranda Join a Meeting tuşuna tıklanır.


 3. Gelen ekranda Meeting ID yazan yere sizlere gönderilen/verilen Toplantı Kimlik Numarası(Meeting ID) yazılır. Your Name yazan alana Adınız ve Soyadınız yazılarak Join Meeting tuşuna tıklanır. Bu ekrandaki Join with a personal link name tıklanmamalı ve Join Options altındaki seçeneklerde değişiklik yapılmamalıdır. 

  Link tarafınıza verilmişse tıklamanız, toplantıya katılmanız için yeterlidir. 4. Zoom uygulamasının izinleri ile ilgili bir ekran görüntülenecektir. Got it tuşu ile devam edilir.


 5. Zoom uygulamasının kamera erişim izni ile ilgili bir ekran görüntülenecektir. İzin ver seçeneği ile kamera izni verilerek ilerlenir. İzin reddedilirse katılımcı kamerası kullanılamaz ve görüntülü görüşme yapılamaz. Yanlışlıkla reddedilirse cihazın Uygulama ayarlarından ilgili izin düzeltilebilir


 6. Kamera test ekranı görüntülenecektir. Bu ekranda Join with Video seçeneği ile
 7. Toplantıya katılım sağlandıktan sonra Zoom uygulamasının ses izni ile ilgili ekran görüntülenir. İzin ver seçeneği ile ses izni verilerek ilerlenir. İzin reddedilirse katılımcı mikrofonu kullanılamaz ve katılımcının sesi diğer katılımcılara ulaşmaz. Yanlışlıkla reddedilirse cihazın Uygulama ayarlarından ilgili izin düzeltilebilir.


 8. Ses izni verildikten sonra sol alt köşede bulunan Call via Device Audio seçeneği seçilerek cihazın mikrofonu ve hoparlörü kullanıma açılır.


 9. Bütün adımlar doğru uygulandığı takdirde katılımcı sesi ve görüntüsü diğer katılımcılara sorunsuz ulaşacaktır. Ana ekranda konuşan kişinin görüntüsü, sağ alt köşede ise katılımcının kendi görüntüsü görünür.

Ekrana bir kere dokununca ekranın altında menü çıkacaktır.
Menüdeki   tuşu aracılığıyla sesiniz kapatılabilir ve tekrar bu tuşa (UnMute) basılarak açılabilir.

Menüdeki   tuşu aracılığıyla kamera görüntünüz kapatılabilir ve tekrar bu tuşa (Start Video) basılarak açılabilir.

Menüdeki    tuşu aracılığıyla diğer katılımcıları görebilirsiniz.

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi